Günü birlik Korfu (Corfu) Adası

Arnavutluk Ksamil seyahatimizde verdiğimiz en güzel karar Korfu adasına günü birlik de olsa gitmek oldu. Günümüz Yunanistan toprakları arasında Türkler tarafından ele geçirilmemiş tek kara parçasıdır Korfu adası ve diğer Yunan adaları gibi Türk turist yoğunluğu fazla değil. Korfu adasına Türkiye’den kalkıp gitmek biraz pahalı sanırım o nedenle şimdilik Türkler tarafından pek tercih edilmiyor diyelim. Korfu adasına nasıl gidilir derseniz, Atina’dan düzenli olarak uçuşlar var. Uçak alternatifi dışında araba ile Yunanistan Igoumenitsa’dan, İtalya Bari’den ve Arnavutluk Sarande’den kalkan feribotlar var.

Biz Ksamil’e kadar gelmişken burnumuzun dibinde kalan Korfu adasını görmezsek olmaz demiştik.

İyi ki de gitmişiz. Bizim Korfu adasına giderken kullandığımız feribot, korkunç kötüydü. Çünkü içi çok eski, klimasız, aşırı sıcak, basık ve pisti. Üstelik giderken 45 dakika dönüşte bir buçuk saat sürdü bu feribotlar ve Korfu adasına ulaştığımızda limanda gördüğümüz devasa curise gemileri bizi yıkmıştı.

Buna rağmen Korfu Adası’nı görmek, eski şehir bölgesini gezmek, yemek yemek bize iyi geldi. Hava da o kadar sıcaktı ki çocukların ikisi de ada gezimiz boyunca mışıl mışıl uyudu.

Biz günübirlik gittiğimiz için Korfu adasının hakkını verdik diyemem. Yalnızca Eski şehir bölgesini gezdik, bir yemek bir de kahve molası verdik, sonrasında Sarande’ye döndük. Eğer siz Korfu adasına gitmek isterseniz;

  • Muhteşem plajlarında yüzmeden,
  • Old town üzerinde yer alan tarihi yapı Korfu Fortress’i gezip görmeden
  • Enosis anıtına gitmeden,
  • Renkli ve şirin bir balıkçı kasabası olan Dassia’yı gezmeden,
  • Zeytin yağı ve kekik almadan

Dönmeyin 😊

Ayrıca eğer ilgileniyorsanız Ermones Plajında dalış yapabilirsiniz.

Korfu adasının mutfağı çok geniş gerçekten. Bayılarak zevkle yiyeceğiniz menülere sahip. Ada üzerinde hem Yunanistan hem de İtalya etkisi var. Eğer seviyorsanız çok özel likörlere sahip. Yalnızca adada yapılan kendilerine has ballı tatlıları var, deniz ürünleri ve meze çeşitlerinden söz etmeme bile gerek yok zaten. Konaklama sizin ne istediğinize bağlı olarak her türlü alternatifi sunuyor Korfu’da. Gözden uzak, kimselerin gelmediği özel koylarda yer alan oteller, lüks oteller ve butik oteller var. Eminim Airbnb evleri de vardır ancak biz konaklamayacağımız için o kadar detaylı bakamadım.

Aşırı kalabalıktan uzak, nispeten büyük, etkileyici, hem gezilecek yer alternatifli hem de yüzmek için pek çok koya plaja sahip bir Yunan adası arıyorsanız Korfu Adası doğru adres.

Leave a Reply