Mütevazi bir şehir; Novi Sad

novisadNovi Sad Belgrad’dan yapıca farklı bir şehir. Hem mimarisi hem de sosyal yaşamı farklı. Oldukça sakin, mütevazi bir şehir. Sırbistan’ın üçüncü büyük şehri olmasına rağmen, karmaşadan uzak bir şehir. Bunun sebebi sanıyorum ki tarih boyunca birçok ülke tarafından defalarca harap edilmiş olması. Şehrin adeta sembolü konumunda olan köprüleri bile çok değil 1999 yılında yerle bir edilmiş, sonra tekrar yenileri yapılmış. Şehir geçmişinde barındırdığı acılardan mı bilemem ama hepimize çok kasvetli geldi.

Novi Sad’ı genel anlamda beğendik ancak biz yarım gün gibi bir süre ayırdığımız için bu şehrin, gecesi, yemekleri ve alışveriş mekanları konusunda bilgi sahibi değilim. Keşke daha uzun kalabilseydik ama bazen seyahatlerde her şey planlandığı gibi olmayabiliyor. Eğer siz Novi Sad’a uğramayı düşünüyorsanız bir gece bu şehirde kalabilir böylelikle 24 saat burayı yaşamış olursunuz, hatta bize de neler kaçırdığımızı yazabilirsiniz. 🙂

Novi Sad Cumhuriyet meydanı oldukça güzel bir meydan. Yürürken, ya da kafelerinden birinde otururken çok keyif alacağınıza eminim. Fırtına da caddeleri boş görünce başladı bir sağa bir sola koşturmaya. O kadar koştu ve yoruldu ki dönüş yolunda mışıl mışıl uyudu.

img_9715_easy-resize-com

(Novi Sad’ın tenha sokaklarında Fırtına )

Leave a Reply