Sırbistan / Belgrad

görsel google’dan

İnsan bebekle road trip yapacak olunca ve yurtdışına gidecek olduğunda anlıyor ki bugüne kadar yaptığı bebeksiz gezilerde ne kadar saçma ve gereksiz eşya taşımış yanında. Can ve ben dokuz gün için neredeyse iki küçük sırt çantasına sığarken, Fırtına için kocaman bir valiz hazırladık. Söz konusu bebek olunca, ilaçlarından tutun, tarhana çorbası ve cezveye kadar yanımızda o kadar çok şey götürdük ki! Bir sonraki seyahatte eminim bu valizi hatırlayıp güleceğim. Bebekle seyahat edecek ailelere gerçekten yanlarına almaları ve almamaları gereken eşyalar konularında ileride ayrıca bir yazı yazacağım.

Şimdi gelelim Begrad’a… Bugüne kadar bebeksiz yaklaşık 25 ülke gezen biri olarak ben tam bir seyahat bağımlısıyım ve benim gibi seyahat etmeyi sevenlerin çoğu gibi ben de gideceğim ülkeler hakkında internette epeyce araştırma yapıp yazı okuyup öyle giderim. Binlerce seyahat bloğu var. Seyahat blog yazarlarının %95’i gittikleri her ülkeyi fütursuzca övüp durmuş. Okurken “yahu hiç mi sevmediğiniz bir ülke, bir cadde, bir yemek olmadı?” diye o kadar çok söyleniyorum ki kendi bloğumu tamamen gerçekler üzerine yazacağım. Kötüye kötü, iyiye iyi.

Belgrad bence, o tüm yazılan çizilenin aksine pek keyifli bir ülke değil. Süper gece hayatı var, ucuz, yemekleri güzel, porsiyonları büyük. Eeee ? Hepsi bu.  Unutmadan bir de kızları güzel. (erkekler için önemli bir ayrıntı)

img_7999_easy-resize-com

(Biz oğlumla Belgrad caddelerinde gezerken Can bizi hiç sallamıyor)

Belki de biz Belgrad’da 4 gün kaldık diye pek keyifli gelmedi bana, bilmiyorum. Üçüncü gün içimden artık Karadağ’a gitmezsek kurdeşen olacağım diyordum. Bana keyifli gelen ülkelerde olduğu gibi nefes kesen bir manzara bulamadım Belgrad’da. İki caddesi vardı çok hoş olan, birkaç katedral, müze ve kale. Gece kulüpleri eminim harikadır ama çocukla / bebekle seyahat edenler bilirler ki gece yaşamı onlar için saat 21’de sona eriyor. Bu sebeple bir ülkenin veya şehrin gecesi güzel diye bebişlerinizle o rotaya gitmeyin derim. Tabi ki tercih sizin.

Belgrad’da neler mi yapılır?

Republic Square (Cumhuriyet Meydanı) Prens Mihailo Obrenović heykeli ile ünlüdür. Önünde fotoğraf çekilir. 🙂

Knez Mihailova Caddesi bana göre Belgrad’ın en güzel en renkli caddesi. Kalemegdan’a kadar uzun bir cadde. Bu caddede yürüyebilir, yemek yiyebilir, kahve ya da biranızı yudumlayabilirsiniz ya da alışveriş yapabilirsiniz.

Kalemegdan; Belgrad Kalesi ve kaleye ait bölge. Belgrad’a gelmişken mutlaka bu kaleye çıkmanızı tavsiye ederim. Kaleden Tuna Nehrini izlemek gerçekten keyifli, üstelik bebekle çıkabilirsiniz, binlerce basamak, kilometrelerce yol yok kaleye ulaşmak için. 🙂

Skadarlija bölgesinde mutlaka akşam yemeği yenmeli.  Bana Alaçatı ve İstanbul Beyoğlu’nu andıran bu cadde eskiden ünlü insanların buluşma noktasıymış ve şu anda da oldukça renkli, bohem bir mekan. Her köşeden farklı müzik sesleri duyabilirsiniz, garsonlar hem kibar hem de çok ilgili insanlar özellikle bebekler / çocuklar rahat etsin diye özenliler.

Birçok kişi yazmış, söylemiş ama ben de tekrar yazmak istiyorum:

Porsiyonlar çok büyük! Bizim yaptığımız gibi bir hayata düşüp, İstanbul’da sipariş veriyormuş gibi Belgrad’da sipariş vermeyin. Gelsin mezeler, gitsin ara sıcaklar yapmaya kalkarsanız masada ve midenizde hiç yer kalmayacak ve o gerçekten uygun, ucuz dediğimiz ülke size ucuz falan da gelmeyecek. Salata, ana yemek ve içecek en ideal menü. Tercih yine tabi ki sizin.

img_7977_easy-resize-com-3

( Skadarlija’da akşam yemeği)

Ada Ciganlija bölgesine de mutlaka uğranmalı. Hele hava sıcak ise, çok keyifli olabilir bu bölge. Biz Ağustos ayında gitmemize rağmen hava kapalı ve hafif soğuktu. Ancak havanın sıcak olduğu dönemlerde Sava Nehri’nde yüzebilir, Kano ile gezebilirsiniz. Biz Pizza yiyip birazda manzarayı seyredip geri döndük. Belgrad gezim boyunca en çok beğendiğim ve keyif aldığım yer burasıydı. Şehir merkezinden araba ile yaklaşık 10 dakika uzaklıkta.

img_9727_easy-resize-com

(Sava Nehri kıyısında da kendine bir salıncak bulan Fırtına)

Bebek ile Belgrad’a gitmek nasıl olur? Gayet kolay ve rahat olur. Rahatlıkla yürüyebileceğiniz caddeleri, yeşil alanları, eğer çocuğunuz 6-7 yaşlarındaysa ilgisini çekebilecek müzeleri var. Örneğin bizim bebek ile ziyaret etme girişiminde bulunduğumuz Nikola Tesla Müzesi.  Elektriğin babası kabul edilen Nikola Tesla’nın tüm yaşamına tanık olabileceğiniz ve bazı icatlarını deneyip çok keyif alacağınız bir müze bu. Fırtına çok rahat durmasa da biz bir müze içinde kalma rekorunu kırdık kendisiyle 🙂

Belgrad’a giderken yanınızda mutlaka bir sinek kovucu sprey götürün. (Mümkünse en iyi marka olanı olsun) Dev boyutlu sivrisinekler var ve onlardan kaçış maalesef çok zor.

Nerede Konakladık?

Belgrad konaklamamız gerçekten hiç abartmıyorum, efsaneydi. Booking.com’dan bulduğum ve zaten 9.7 değerlendirme puanı olan “Best Stay Apartment” harika bir seçenekti bizim için. Burası bir otel değil, daire. İki aile ve çocukla gidilebilecek en muhteşem apartman olduğunu söyleyebilirim. Konumu bir harika. Neredeyse her akşam yemek yediğimiz Skadarlija bölgesine 10 adım uzaklıkta bir mesafede. Yine Kalemegdan, Republic Square gibi önemli meydanlara yürüyerek 10 dakika uzaklıkta. Çok geniş, tertemiz bir daire. Bir gün Belgrad’a tekrar gider miyim bilmiyorum ama gidecek herkese booking.com’dan bu daireye bir bakmalarını şiddetle tavsiye ediyorum ve eğer rezerve edip kalırsanız eminim bana “sen çok yaşa Canan” diyeceksiniz 🙂

otel_easy-resize-com

(Fotoğraf benim çektiklerimden daha güzel diye booking.com sitesinden aldım. Görünen yer dairenin girişi. )

Benim Belgrad ile söyleyeceklerim bu kadar, vize istemiyor oluşu, 2 saatlik kısa uçuş mesafesi, ucuz bir ülke olması ve lezzetli mutfağı için gidip görülebilir. Hatta harika bir hafta sonu kaçamağı olabilir.

Yazının devamında Belgrad’a bir saat uzaklıkta olan Novi Sad şehrinden biraz bahsedeceğim çünkü Belgrad’ı ancak bu kadar yaşayıp bu kadar not alabilmişim…

 

 

Leave a Reply