14 Aylık Bebek İle Balkanlarda Road Trip Hikayesi

img_6748_easy-resize-com-1

Fırtına’nın birinci yaş günü, tüm ailenin bir araya toplanması, bayramda babaanne ve dede ile Bodrum tatili derken bir baktık ki, çok yorucu bir rutine girmişiz. Hep benzer şeyleri yapıyor, aynı tempoda yaşıyoruz. Bu rutinden çıkmak için acilen bir yerlere kaçmalıyız diye düşündük Can ile.

Benim uzun zamandır planlarım arasında olan Makedonya’ya gitmek geldi aklıma. Balkan ülkelerini oldum olası çok merak ettiğim halde “görülmesi gereken ülkeler” listemde hep ertelediğim ülkedir Makedonya. Dedik ki tam zamanı, gidelim ülkeyi bir güzel gezelim. Hem vizesiz hem de çok ucuz bir ülke olduğu için bir sonraki Bayram tatiline paramız da kalır dedik ve planımızı arkadaşlarımızla paylaştık. “Aaaa biz de Balkanlara gitmek istiyoruz” diyen babayiğit Berk ve Özge ile anlaşıp hep beraber gitme kararı aldık. (Doğruya doğru genç ve çocuksuz bir çift olarak yurtdışına herkes yanında 14 aylık bir bebekle gitmek istemez ama Özge ve Berk bu konuda bizim kadar cesaretliler)

Berk ve Can kendi arasında konuşurken acaba Yunanistan’dan başlayıp araba ile road trip mi yapsak diye tatil planını epey hareketlendirmişler. Berk’in ezelden beridir Belgrad’a gitme isteği vardı bir de Karadağ.  Herkes aklındaki ülke isteği ve tatil planını söyleyince ve yanımızdaki minik bebeğimizi de hesaba katınca ortaya Sırbistan, Karadağ ve Makedonya üçlüsünü göreceğimiz bir rota çıktı.

Herkes plana tamam dedi ve yıllık izinler alındı sıra geldi “müsait anne” yani benim otel rezervasyonlarını yapmama. Booking.com ve Airbnb sitelerini kullanmakta ne kadar efsane bir insan olduğumu ileride iş yaşamına geri dönerken cv’me eklemeyi düşünüyorum 🙂

Belgrad, Budva, Üsküp, Ohrid arasında bir terslik var. Belgrad’a uçup, oradan önce Karadağ Budva, sonra Makedonya ve geri dönüp tekrar Belgrad yapmamız mümkün görünmüyor! İki ülke arası gideceğimiz noktalar en az 8 saat uzaklıkta birbirine. 15 günlük bir tatilimizde olmadığına göre bu rotadan bir ülke çıkarmamız gerekti. Yoksa 9 günlük tatilin 5 günü sadece yolda araba içinde geçecekti.

Bilin bakalım hangi ülkeyi çıkardık planımızdan? Makedonya!

Ha ha ha işte hayat böyle bir şey… Demek ki en başından beri (yine) Makedonya’yı içtenlikle hayat etmemişim.  Rotamız Sırbistan ve Karadağ olarak sabitlendi ve bizim ilk bebekli roadtrip seyahatimiz de bu şekilde gerçekleşti.

Canım Makedonya, bir başka baharda görüşmek üzere. Sana mutlaka geleceğim.

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply